20210423_083906_edited.jpg

Stručná historie klubu

Rok 1919 je zapsán zlatým písmem do historie doberské kopané. 22. září toho roku oficiálně vznikl Sportovní klub Dobrá. Počátky organizovaného sportování v Dobré vysledujeme až do doby před první světovou válkou, avšak náš klub se zrodil v roce 1919 přijetím do Kladenské župy footbalové.

V překotném 20. století plném změn se několikrát měnil i název našeho klubu. Romantické jméno Čechie se do názvu dostalo roku 1926. Ve stejném roce došlo k odtržení části členů klubu a založení Rudé Hvězdy Dobrá, která však neměla dlouhou životnost, a po několika málo letech zanikla. Ve 30. letech došlo nejprve k úpravě názvu na Sportovní klub Čechie Dobrá a po sloučení samostatných obcí Malé a Velké Dobré na Sportovní klub Čechie Velká Dobrá. Za komunistického režimu nesl doberský klub ve svém názvu v několika obměnách označení Sokol, jehož se stal nedobrovolně součástí. Na dlouhých 43 let (1948-1991) se z názvu naší fotbalové lásky vytratilo označení Čechie. Dva roky po převratu se doberský fotbalový oddíl vrátil k historickému názvu a od té doby naši hráči kopou za FC Čechii Velká Dobrá.

Fotbalový klub Čechie Velká Dobrá existuje na fotbalové mapě již více než sto let a za tu dobu jeho barvy hájilo množství hráčů, mezi nimi i tací, kteří okusili například i ligový fotbal. Doberské A mužstvo se po většinu doby své existence pohybuje v krajských soutěžích I.B třídy a vyšší I.A třídy. B mužstvo působí v okresních soutěžích na úrovni III. třídy až Okresního přeboru. Nejvyšším a zatím nevyrovnaným úspěchem doberské kopané je postup A mužstva do Krajského přeboru Středočeského kraje z roku 2005. Sezona 2005/06 byla pro nás prozatím na nejvyšší krajské úrovni jediná.

Fotbal se ve Velké Dobré vždy hrál pro lásku k tomuto úžasnému sportu, pro lásku k pohybu a pro lásku k Čechii. Velké poděkování patří všem, kteří se za celou historii klubu jakýmkoli způsobem podíleli na jeho chodu. Věříme, že odkaz Čechie Velká Dobrá ponesou hrdě nejen současní, ale i budoucí členové, a že tu s námi Čechie bude ještě mnoho let.

(čerpáno z knihy Modrobílá láska Čechie od Miroslava Oliveriuse)